Autor : Jan :B. Hurych
Název : KŘÍŽENKA4©

KŘÍŽENKA4© Jan B. Hurych

O křížence jsem už psal minule zde . Nedávno jsem našel v zápisníku mého táty jednu starou trempskou písničku. Tak jsem vám ji sem hned dal- za přesnost textu neručím a některá slova jsem slepil - máte je zde všechna dole, oddělené čarami. Diakritiku jsem vynechal, to by pak bylo moc lehké :-). Pokud si chcete při luštění ušetřit čas, přečtěte si i NÁVODY zde pod obrázkem, případně i ty v těch starších kříženkách v tété sekci.

PUSTOU__SAVANOU__KDEVETRY__VANOU__SPECHA__
TRAMPUPET__ ZANESCETNYCH__BED__VITRBURACI__
STROMY__SEKACI__JEN__TECH__trampupet__NOTUJESI__
hendjo__TAMNA__ZAPADE__VNASI__osade__TAMPRECE__
lepeje__IKDYZSE__LEJEVKRBU__topla__DIVKAMILA__nasdo__
NEBE__PRIVEDE__BEZMALA__ATD

(slova malým písmem nehledejte, už se to tam nevešlo :--).



Návod najdete zde, a vylepšil jsem jej navíc i tady a tam. Ano, vylepšil: zjistil jsem totiž, že tato hra je velice inspirační, není tedy jen na cvičení paměti a postřehu (případně zraku :-) . Proto ji také sestavuji s určitým programem, tak, aby nutkala lidi, aby se bránili senilitě a jiným nepříjemným vlivům stáří. . .
Řešení je zde



NÁVODY: Dnes opět k tomu, že vybrané písmeno z hledaného slova nemusí být zrovna to začáteční od daného slova , ale třeba to, které se vyskytuje v českém jazyce méněkrát (protože se také lépe hledá a neplete :-). Tabulku četnosti písmen (podle Mensy), kde sudé sloupce obsahují procenta výskytu najdete zde. Čísla jsem zaokrouhlil a jsou bez háčků a čárek - už jsem napsal, proč je nepoužívám. A ještě jedna věc: čeština používá "ch" jako jedno písmeno, já jako dvě (opět by to jinak bylo moc nápadné a navíc se písmeno "ch" vyskytuje jen v 1,17 % slov, takže tím o moc nepřijdete :-).

Od minula jsem dostal další inspiraci: nehledám jen jedno písmeno, ale hned dvě či tři najednou, zapamatovat si je už není tak těžké. Tak např. ve slově VANOU je nelépe vyhledt O a hledám hned ve čtverečkou kolem N anebo U. Často se ale stane, že dvě písmena sedí, ale přesto nepatříí k hledanému slovu.

Ano, máte pravdu: proč nehledat radši N, nebo hned skupini N-O -U? A je zajímavé, že po čase mi celá skupina písmen začne jaksi sama vyskakovat "z papíru". Nejsem psycholog, jen se trochu vyznám v rychločtení - ano, ten můj kurs najdete v naší knihovně v knize "UMÍME DOBŘE ČÍST?". Tam se také dozvíte, že oko dokáže naráz vnímat i celé "porce" textu, takže jsem jen objevil to, co už jsem dávno věděl :-). Ale k praxi: zjistil jsem, že takhle hledám slova v křížence© až třikrát rychleji. To už stojí za to, ne?

A protože jsem svého času i dost programoval, napadlo mě použít k řešení program na hledání písmen - každý editor ho má, ale jen některý vám osvětlí hned všechny výskyty daného písmena (viz obr. vlevo pro písmeno E . Tam je to už pak lehčí hledat a navíc víte , že nic nevynecháte. No ano, je to podvádění, už to neudělám, opravdu. To bychom pak mohli použít počítač i pro celé řešení. jenže pak vám počítač sice práci ulehčí, ale vaše schopnosti nijak nezlepší.

Znovu bych také rád upozornil ma to, jak také vhodně ulehčit práci, když si napřed jen prohládnu matrici, aniž bych znal předem ta hledaná slova. Některá slova vás hned sama přitáhnou. A přitom také dělám hlavně okrajové sloupce a řádky, ale neptejte se mě, jak jsem na to přišel....


Ulož tuto stránku     Vytiskni tuto stránku