Autor : Jan :B. Hurych
Název : KŘÍŽENKA1©

KŘÍŽENKA2© Jan B. Hurych

Pokud nevíte, co to je, přečtete si minulý článek. Pokud chcete vědět, jak to pomáhá nám penzistům trénovat si postřeh, paměť a nápaditost, přečtěte si nejprve poznámky zde dole.

Dnes hledáme slova, která všechna začínají s "A", je jich celkem 29. Slova jsou bez háčků a čárek, protože by jejich diakritika moc prozrazovala (bylo by třeba jen jedno "Ř" na celou tabulku :-). Kde možno, tak je do kříženky ani nedávám.

ABBE, ABY, ACH, ADELA, ADJUSTOVAT, AGATA, AGRESOR, AHA, AHOJ, ALENKA, ALEXA, ALFA, ALICE, ALTAN, AMOK, ANALOG, ANATOMIE, APOLENKA, APOLON, ASPIK, ASTRONAUT, ATAK, ATENTAT, ATHENY, ATIKA, ATLAS, ATOMY, AZBEST, AZYL.

Řešení je zde



POZNÁMKY: Jméno "kříženka©" jsem vymyslel, protože to není jen česká "osmisměrka", ale je sestavována pedagogicky tak, aby posilovala paměť, postřeh, napaditost. Jak to dělám, to už neprozradím, prožil jsem sice devět let pedagogické praxe jako asistent na vysoké škole, ale tam se to neučí :-). Je to ale pochopitelně ve výběru slov a jejich pořadí, jakož i jejich umístění v tabulce.

Kříženka se nejlépe řeší na papíře: vytiskněte si tuto stránku (viz link dole), nebo chcete-li jen obrázek, najeďte myší na obrázek a pravým tlačítkem obrázek uložte nebo přímo vytisknete. V obrázku jsem zde označil jedno vyřešené slovo rámečkem, ale můžete je označovat tužkou, přetřít fixem nebo jen přeškrtnout (některá slova ale možná používají i jedno společné písmeno, takže je lépe, když budou i po označení písmena vidět :-). Osobně používám čtyři fixy různé barvy, je to pak přehlednější, hlavně pro kontrolu, jestli jsem to sestavil bez chyb :-).



O křížence jsem už psal minule - v Čechách jí řkají "osmisměrka", protože v ní mohou být slova psána v osmi směrech ( nahoru, dolů, zprava, zleva a to samé i pro diagonály). Ale název nenázev, čeština má nevýhodu, že písmena s háčky jsou méně častá a tak by prozrazovala některé slova příliš jasně. Vylepšil jsem to teda tím, že tam píši slova bez diakritiky ( ještě raději se jim vyhýbám).

Na rozdíl od křížovky (tam hledáte slova podle jejich popisu), zde už slova jsou napsána, ale vy musíte najít, kde jsou. No nemusíte, pochopitelně, ale prozradím vám jedno: když to nezkusíte, přijdete o mnoho, zvláště vy starší. Nejde jen o trénik pozornosti, paměti a inspirace, ale i vytrvalosti či trpělivosti, kterou my staří máme méně a méně :-) .
Kříženka má právě tyto výhody, které normální křížovka nemá - tam musíte někdy hledat i v encyklopedii, takže si sice posilujete celkem zbytečné znalosti, ale nic z toho, co nám posiluje kříženka :-).

Jak to začalo? Před rokem jsem byl v nemocnici na operaci a pacient vedle mě mi nabídl dvě knihy s těmito křížovkami. Dostal je jako dar, ale nemohl se jaksi soustředit (no spíše asi nechtěl :-). Odmítnout jsem zase nechtěl já, , ale odložil jsem je též, na později. Měl jsem totiž o zábavu předem postaráno: tablet, který jsem měl nabitý deseti knihami a osmi filmy, jakož i řadou nahrávek klasické i jiné hudby. Jo, a abych nezapomněl, také jsem tam měl i pasiáns "Klondyke", moji oblíbenou hru.

Ale zpět k těm kříženkám: přinesl jsem tedy ty knihy domů a jednou, když jsem se opravdu nudil (i to se mi taky stává, tak dvakrát do roka :-), jsem do jedné nahlédl a začal luštit. A tak mě to chytlo, že jsem knihu otevřel i druhý den ai den potom.

A nevím, co mě hnalo, už jsem si hned i sám vymýšlel různé metody řešení a i jiné věci. Prostě jsem rychle dělal pokrok - nejsem teda ještě v těch 78 tak moc senilní, říkal jsem si. Nějaký postřeh mi ještě zbyl, něco paměti také, ale nejvíc mě udivilo, jak mě to inspirovalo těmi nápady. Ty vám radši budu zde popisovat na pokračování, abyste si nějaké taky mohli vymyslet sami :-)



Ale rád se s vámí podělím už teď - dnes tedy jen dva, tři. Jistě každého napadne, že když najdete první písmeno hledaného slova, musíte hledat další písmeno ve čtverci 3x3 kolem toho prvního písmena. Nenašli jste? Dobrá tak ani to první písmeno nebylo správné - vyhledejte to první písmeno jinde.
A vyplatí se to dělat v pořadí, jak jsem už uvedl, slova berte njeorve popořadě, ale můžete je přeskakovat, když je to výhodné a nebo když nemůžete s některým slovem hnout. Ovšem k těm odloženým slovů s evraťte hned dryhý den - už se mi často stalo, že jsem je pak objevil hned :-).Seznam je podle abecedy a i v tabulce nejlépe začneme tak, jako píšeme, tj odshora dolů a zleva do prava.
Příklad: Řekněme, že hledáme slovo ANDULA (ne, to není zde v seznamu :-). Neprve tedy najdeme první A v tabulce (a že jich tam je, co?) A když okolo není žádné N, přestaneme a hledáme další A v tabulce a zase u něj to N.



> Jistě, to ví každý malý kluk, ale koho hned napadne, že když je těch A opravdu mnoho (viz zrovna ta dnešní kříženka :-), nemá cenu to celé opakovat znova u každého slova pracně pro každé A v tabulce. Co teda udělat? V naší tabulce jsou ale i jiná písmena, kterých je od každého daleko méně a lehčeji se i rozpoznají od té záplavy těch A.

Tak např. v tom slově ANDULA je to písmeno U. Najdeme si teda toto písmeno (opět je nejlépe začít od začátku tabulky) a hledáme zase písmena kolem, teda D nebo L.
Ale pozor, tady je problém: to A bylo hned na začátku slova, tak stačilo hledat jen N, zde máme hned dvě sousední písmena kolem U - a sice D a L, Vypadá to složitě, ale právě naopak nám to ušetří práci: ve čtverci kolem U budeme tedy hned hledat dvě písmena, tj. D a L a ano, musíme tam najít obě a navíc musí být vedle sebe v řadě, tj vodorovně, svisle nebo šikmo tam musí být D-U-L.

Tady si dobře vyzkoušíte právě nejen postřeh ale i paměť: musíte si na chvíli pamatovat to slovo a ještě ta tři písmena :-) . Nu nesmějte se, pokud jste to nezkusili. Jistě, mladší lidé si pamatují až sedm věcí najednou, ale ve vyšším věku to ztrácíme a ty čtyři věci udržet v paměti po nějakou dobu není ve stáří žádná legrace, zvlášte když musí být v určitém pořadí. A když to slovo v tabulce najdete, nezapomeňte ho také hned zaškrtnout v seznamu, jinak ho budete třeba zkoušet hledat ještě jednou, zase ta paměť, co? :-) .
A tady také zjistíte, jak jste vytrvalí - prostě nevzdávat se. Když to nejde, jděte na jiné slovo. když i to vás otráví, udělejte si pauzu, odpočiňte si a začněte znovu. Odložením na zítra si totiž už jen předem chystáte výmluvu, proč přestat. Ale zítra třeba už nebude čas, pozítří se někam jede, atd, atd. Jistě, třeba to nmeůžete udělat ten samý den, ale řekněte si předem přesně datum a čas, kdy budete pokračovat. A abyste se pak nevymlouvali, že jste to zapomněli, napište si to ještěna papír (a bude po výmluvách :-)

. To samé bude, když přejdete otráveně hned na jinou kříženku a tu starou odložíte na někdy později. Pak je velká šance, že se už se k ní nevrátíte. A je to škoda: dali jste do toho práci a čas. A navíc se tolik nepoučíte, jako když najdete ono "zatracené" slovo později. A hned i poučení: jak jste ho mohli nenajít či přehlédnout? Podmínkou dobé pamět . jak zjistili vědci - je oprava omylů a to hned.



Pravda, některá slova jsou jako jehla v kupce sena, ne a ne je najít, ale v tom je právě ta potíž: ona tam jsou, na to vemte jed. Nu už jsem vyřešil asi stovku z těch křížovek v té darované knize, a našel jsem tam jen dvě chyby - slova byla sice v seznamu, ale ne v tabulce.Jak to vím? Ta kniha má také řešení na konci, zrovna jako ho tu máte vy. :-)

Tato metoda s použitím kříženky má velké výhody proti počítačovým programům na zvýšení paměti , tolik propagovaným a přitom ale i zprofanovaným. Jistě, mají tam dost chytrých triků, ale zde pracujete hned ve čtyřech hladinách vylepšení, a to "sami od sebe" a "sami na sobě". Sami tak poznáváte své chyby a sami si je opravujete - co může být lepšího a trvalejšího než tento postup?



Přídám ještě jeden dobrý typ na ušetření času: aniž bych hned hledal určitá slova, přejedu očima celou tabuklu, zda v ní hned nenajdu nějaká "čitelná" slova, něco, co mě na první pohled padne do očí.
Zkontoroluji, jestli to či ono slovo je v seznamu (často tam totiž najdete i celá slova, která v seznamu nejsou, ani zadavatel je nepostřehl nebo postřehl, ale nehodila se k jeh účelu. Když ale najdete už pár paltných slov, hned si je také odškrtněte v seznamu - a ušetříte si velký kus námahy. Zároveň tov tabulce obarvím fixem, aby se mi nepletlo do hledání. Ovšem dobře se tak chytnou jen slova napsaná "normálně", tj. zleva do prava nebo seshora dolů (taky jsem jich vám tam pár dal, z dobroty srdce :-).

Myslím, že kříženka, je výborný trénink postřehu, paměti a vynalézavosti pro čtenáře všeho věku, obzvláště ale pro ty dříve narozené, kteří ji potřebují asi nejvíc.. Zkuste si to sami a uvidíte, co všechno by se dalo vylepšit ve vaší zručnosti, zda jen paměť nebo i pozorovací schopnost, vylepšení očního pozorování (třeba zvětšením pozorovacího úhlu),atd.

Vtip je v tom, že se dalším cvičením hned sami pokoušíte o nápravu, aniž to tušíte a to je dobře: příště to bude lepší a lepší. Navíc je to zábavné a je to zadarmo.


Ulož tuto stránku     Vytiskni tuto stránku