Autor : Jan :B. Hurych
Název : KŘÍŽENKA4 (ALENA V ŘÍŠÍ DIVŮ) ©

KŘÍŽENKA4 (ALENA V ŘÍŠÍ DIVŮ) © Jan B. Hurych

Dnes jsem pro vás připravil něco pro fajnšmekry - teda těm, co četli "Alenku v číši divů" se omlouvám, název je sice oprávněný, ale bohužel už poněkud použitý . když se ale zaberete do dnešní kříženky, nebudete litovat. V e čtevrci níže je skryto 30, ano opakuji, 30 krát slovo ALENA. Pokud si chcete při luštění ušetřit čas, přečtěte si i NÁVODY zde pod obrázkem, případně i ty v těch starších kříženkách v tété sekci. Obávám se všeak, že na tuhle úlohu budete muset začít od Aleny - pardon, od Adama :-). Jednu ALENu jsem vám už označil, takže vy najděte JEN těch 29 dalších :-).


Poznámka: Tato je hra není jen na cvičení paměti a postřehu (případně zraku :-) . Jde tu také o učení se sama od sebe a inspiraci . Proto ji také sestavuji s určitým programem, tak, že nutká (zná ještě někdo to slovo?) lidi, aby se tak bránili senilitě a jiným nepříjemným vlivům stáří. . .
Řešení je zdeNÁVODY: Slova jsou psaná horizontálně, vertikálně a šikmo. Hledáne je většinou podle začátečního písmena a celé slovo si pak přeškrtneme (viz prní nález, označený zelenou čarou)ú. Tak pokračujeme, až objevíme všech 30. Vybrané písmeno z hledaného slova - které hledáte - nemusí být zrovna to začáteční , může to jinde nebo i víc písmen za sebou, podle toho, co vám víc vyhovuje. Ale pozor, některá písmena jsou použita i pro dva výskyty, tedy se mohou použít víckrat. Zdálo by se, že zde jde jen pořád o jedno slovo, tedy je to lehčí. Kdpeak, kam vás vede slepá vášeň, je to naopak těžší - ted alepsoň pro mě bylo a já už zažil ledacos :-)

Přidám teda ještě další návody, na které jse od poslední Sfingy přišel - luštím totiž pořád. Tak například barevnou tužkou je to lepší, než barevným fixem - písmena jsou pak lépe vidět.
Předem si ale obarvím písmeno, ketrá se nejíc vyskytuje v češtině : je to písmeno "O". Proč? Protože jej obsahuje alespoň polovina slov a lehce bych běkteré O přehlédl ahned si také označím slova s |O v seznamu. Pak hledám většinou skupinu tří písmen, s O uprostřed, třeba ve slově PIVOT skupinu VOT. Ano, je to jiná metoda než začínat u začátečních písmen, ale většinou se taková skupina najde rychleji - nevyskytuje se tak často, většinou jen v jednom slově. Nu to dělám i u osattních slov a dělám i u ostatních. I kduž se O najde zrakově velmi dobře, ale jak už jsme psal, je jich mnoho a možnost chyby je tak veliká.

Znovu bych také rád upozornil ma to, jak vhodně ulehčit práci, když si napřed jen prohládnu matrici, aniž bych znal předem ta hledaná slova. Některá slova vás hned sama přitáhnou. A přitom také dělám i okrajové sloupce a řádky, ale neptejte se mě, jak jsem na to přišel. :-)
Jedna dobrá rada: dlouhá slova hledám nejřív, ta jsou lehččeji idenfikovatelná, dokonce i když jsou napsaná šikmo a třeba zezdola nahoru.

Nu a něco pro zasmání: nalákal jsme na to mou manželku Aťu a k mému znepokojení to zvládá lépe, než já, který jsme moc systematický a pro detaily nevidím les. Když jsem se jí ptal, jak to dělá, řekla mi, že hledá hned celá slova. Nevěřil jsem tomu a tajně jsem ji pozoroval. Je ot rpavda, ale jak to SKUTEČNĚ dělá, to pořád nevím :-)


Ulož tuto stránku     Vytiskni tuto stránku